توانایی حضور

توانایی حضور

اهمیت توانایی حضور باکیفیت


شاید وقتی صحبت از توانایی حضور می‌شود ناخودآگاه به یاد بیشتر حضور یافتن در جمع می‌افتید اما باید بگوییم که در این‌جا هدف ما حضور یا عدم حضور در جمع نیست بلکه منظور ما حضور باکیفیت در کنار دوستان، اطرافیان و خانواده است.

این حالت برای‌تان پیش آمده که شخصی برای‌تان صحبت کرده و شما به هر جایی فکر کردید به جز به صحبت های او. و تظاهر ‌کردید که متوجه صحبت‌های او می‌شوید و حالت چهره‌تان را طوری نشان دادید که متوجه داستان شده‌اید اما اگر او شخصی تیزبینی باشد از احساس و حالت چهره‌تان متوجه خواهد شد که حواستان نیست حتی اگر در کسری از ثانیه این اتفاق افتاده باشد

این جمله را شنیده‌‌اید که فلانی یک نقش بسیار کوتاه در فیلمی بازی کرده اما بسیار ماندگار شده است فرای همه‌ی عوامل تاثیرگذار، یکی از فاکتورهای مهم حضور او در آن لحظه بوده به طوری که آن لحظه را کاملاً درک کرده و بسیار با تمرکز بوده است.

تفاوت حضور و بودن

بنابراین در این‌جا هدف ما تفکیک این دو مورد است بودن و حضور باکیفیت داشتن. ما می‌توانیم در جمع‌های مختلف و با شخص‌های متفاوی باشیم اما کیفیت حضور ما آن‌قدر پایین باشد که در ذهن کسی ماندگار نشویم. دقت کنید که حرف ما این نیست که تمام وقت و انژی خود را برای حضور داشتن بگذاریم و روی دیگران تاثیر بگذاریم. بلکه مقصود ما این است که در موقعیت‌های تعیین کننده و در جاهایی که لازم است تاثیرگذار باشیم؛ از این توانایی به صورت مناسب استفاده کنیم.

حضور داشتن باکیفیت منجر به ایجاد روابط عاطفی بهتر خواهد شد. زیرا توجه و تمرکز با شخص مقابل ایجاد خواهد شد و او یا آن‌ها فکر خواهند کرد که توجه کامل شما را در اختیار دارند و این‌که مهم‌ترین چیز برای شما در آن لحظه به شمار می‌روند.

درباره باکیفیت حضور داشتن مثال‌های متنوعی حتی در فضای مجازی نیز می‌توان ارائه کرد. تصور کنید شخصی پیج اینستاگرامی راه انداخته است اما هرچقدر هم پست‌های زیادی نمایش دهد باز ممکن است حضور و عدم حضور او احساس نشود اما شخصی دیگر با این‌که تعداد پست‌های کمتری دارد ولی بسیار هدفمند و با کیفیت حضور یافته طوری که در ذهن شما ماندگار شده است.

معمولاً روانشناسان خیلی بادقت به حرف‌ها و نقطه‌نشرات شما گوش می‌دهند و همین کافی است تا او را لایق هم صحبتی بدانید و یا هنگام صحبت با دوست، آشنا و یا اطرافیان‌تان از این‌که تمام حرف‌های شما را متوجه‌ می‌شوند و این را در صورت و حالت چهره‌شان می‌بینید لذت می‌‌برید و حال‌تان خوب می‌شود و با خود می‌گویید او خیلی خوب من را درک کرد. این توانایی حضور شما را به او مجذوب کرد.

توانایی حضور

حضور باکیفیت داشتن منجر به اثرگذاری بیشتر، کارایی بیشتر و در یک کلام باعث افزایش کاریزمای شما خواهد شد.

ریشه حواس پرتی و عدم حضور در لحظه

ذهن ما دائماً بین موضوعات و احساسات و عوامل مختلف پرسه می‌‌زند و ما در طول لحظه، ساعت، روز، ماه و سال؛ به این حواس‌پرتی دامن زده زده‌ایم

موضوع از این نیز فراتر است و به زمان نیاکان ما برمی‌گردد.

نیاکان ما کسانی هستند که در زمان شکار ناگهان صدای حیوانات درنده حواس آن‌ها را به خود جلب می‌کرد و خود را نجات می‌دادند. آن ها نیاکان ما هستند و طبیعتاً کوچک‌ترین عوامل روی حواس ما تاثیر دارد ما نیاز به تمرین هایی جهت حضور و تمرکز در لحظه داریم تا بهتر بتوانیم لحظه را دریابیم.

یادمان باشد که احساسات ما در حالت بدن و چهره مان به نمایان می‌شود پس اگر به دنبال افزایش تاثیرگذاری روی دیگران هستیم یاد بگیریم که در ابتدا به حرف‌ها رفتارها و احساسات ‌آن‌ها دقت کنیم و واکنش مناسب به ان‌ نشان دهیم و یا در یک کلام در حضور داشته باشیم.

چقدر حضور داشتن را تجربه کرده‌اید؟

مدام ذهن‌تان درگیر گذشته یا آینده است؟

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *