قدرت اراده

قدرت اراده


اهداف آموزشی این مطلب

در این مطلب به چند سوال اساسی و مهم در مورد قدرت اراده پرداخته شده و همچنین یک آزمایش معروف از آقای والتر میشل که متخصص روانشاسی شخصیت هستند نیز آورده شده است.

آیا قدرت اراده یک مهارت است؟

چطور می‌توان قدرت اراده را تقویت کرد؟

این مطلب برای کسانی که به دنبال افزایش قدرت اراده‌شان هستند مفید و کاربردی است.


قبل از پاسخ به سوالات بالا این آزمایش معروف را بخوانید.

والتر میشل روانشناس و استاد دانشگاه استنفورد در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بر روی عده‌ایی از کودکان آزمایشی انجام داد.

این آزمایش در دانشگاه استنفورد انجام شد و در آن قدرت اراده گروهی از بچه‌های چهارساله را آزمایش کردند این بچه‌ها به اتاقی آورده ‌شدند و به آن‌ها مارشمالو داد‌ه شد و سپس به آن‌ها پیشنهاد یک معامله ‌شد: آن‌ها می‌توانستند بلافاصله یک مارشمالو بخورند، یا این‌که چند دقیقه صبر کنند و یک مارشمالو جایزه بگیرند. بعد محقق اتاق را ترک می‌کرد.

بعضی از بچه‌ها به محض این‌که محقق اتاق را ترک کرد تسلیم وسوسه ‌شدند و شیرینی را ‌خوردند. حدود ۳۰ درصد آن‌ها موفق ‌شدند تمایلات‌شان را نادیده بگیرند و وقتی محقق ۱۵ دقیقه بعد بر‌می‌گشت، مارشمالوهای‌شان دوبرابر می‌شد.  

دانشمندان که همه چیز را از پشت دوربین ثبت ‌تماشا می‌کردند به طور دقیق ثبت می‌کردند که کدام یک از این کودکان کنترل فردی کافی داشتند تا شیرینی دوم را به دست آورند.

سال‌ها بعد آن‌ها به جستجوی شرکت‌کننده‌های این پژوهش پرداختند و بسیاری از آنان را یافتند آن موقع آنان دانش آموز دبیرستان بودند. این محققان در مورد نمرات این افراد و نمرات امتحان ورود به دانشگاهشان، توانایی آن‌ها برای حفظ دوستی و ظرفیت‌هایشان برای مقابله با مشکلات سوال کردند. آن‌ها کشف کردند که چهارساله‌هایی که می‌توانستند بیشترین تاخیر را در احساس لذت ایجاد کنند، به طور متوسط بهترین نمرات را داشتند و نمره‌ی ورودی دانشگاهشان ۲۱۰ نمره بالاتر از افراد دیگر بود. محبوب‌تر بودند و کمتر از دیگران مواد مخدر مصرف می‌کردند. (تماشا کنید)

آیا اراده یک مهارت است؟

مهارت کاری است که وابسته به زمان نباشد برای مثال کسی که مهارت آشپزی دارد؛ چه در روز شنبه چه در روز چهارشنبه می‌تواند آشپزی کند.

اما اراده این‌طور نیست ما قدرت اراده‌مان وابسته به شرایط است مثلاً در روزی ممکن است خسته باشیم و حوصله‌ی ورزش کردن نداشته باشیم ولی در روزی دیگر حوصله یا بهتر بگوییم اراده انجام آن را داشته باشیم. قدرت اراده یک ماهیچه است که می‌توان آن را قوی‌تر و ورزیده‌تر کرد. مثل ماهیچه‌های بازو و یا پا با تمرین قوی‌تر می‌شوند.

قدرت اراده

با توجه به اینکه قدرت اراده ماهیچه است نه مهارت، چند نکته را ‌می‌توان استخراج کرد.

نکته‌ی اول

وقتی از ماهیچه‌ی قدرت اراده استفاده کنیم طبیعتاً فرسوده و خسته ‌خواهد شد. فرض کنید از ماهیچه‌های اراده در ابتدای روز در محل کار استفاده شده و از آن برای نوشتن نامه، طراحی محصول یا کار خاصی استفاده شده است. در پایان روز احتمالاً ماهیچه اراده‌تان خسته شده و حوصله‌ی نقاشی کشیدن، نوشتن خاطرات و یا باشگاه رفتن ندارید. بنابراین از قدرت ارداه‌تان برای اولویت‌هایتان در طول روز بیشتر بهره ببرید.

نکته‌ی دوم

ماهیچه اراده‌ را می‌توان قوی کرد. و جالب این‌که ماهیچه اراده روی بقیه بخش‌های زندگی نیز تاثیر دارد.

فرض کنید به باشگاه رفته‌اید و ماهیچه‌ی پاها و دست‌ها را تقویت کرد‌ه‌اید و قوی‌تر شده‌اند و این ماهیچه‌ها بعد از تمرین سخت ممکن است چند لحظه و چند ساعت انرژی خود را از دست بدهند اما آن چیزی که مهم است آن‌ها در گذر زمان قوی‌تر شده‌اند و روی سلامتی و قدرت بدنی و نهایت روی زندگی‌تان تاثیر گذارند.

قدرت اراده نیز این چنین است و تقویت آن باعث اثرگذاری روی بقیه بخش‌های زندگی نیز می‌شود مثلاً کسی که روزانه خود را متعهد کرده است نیم ساعت موسیقی تمرین کند یا ورزش کند و این کار را پیوسته انجام دهد اراده‌اش قوی‌تر خواهد شد و روی بقیه بخش‌های دیگر زندگی نیز تاثیر‌گذار است. احتمالاً این فرد در انجام دادن تکالیفش، باشگاه رفتن و یا ثبت کردن خاطرات روازنه خود نیز موفق‌تر خواهد بود.

تقویت قدرت اراده به خود کنترلی بیشتر و رضایت بیشتر از زندگی می‌انجامد.

بهتر است قدرت اراده را به عادت قدرت اراده تبدیل کنید یعنی آن را به ناخودآگاه‌تان منتقل کنید بدین صورت که از این قدرتی که با تمرین بدست آورده‌‌اید جهت افزایش کیفیت برنامه‌هایتان استفاده کنید نه این‌که صرف تصمیم‌گیری برای انجام دادن یا انجام ندادن آن کنید.

سوال:

آیا تا به حال به تقویت قدرت اراده خود فکر کرده‌اید؟

تا چه اندازه توانایی افزایش قدرت اراده‌تان را دارید؟

قدرت اراده تا چه اندازه در زندگی برای‌تان مهم است؟

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *